PROF. DR. H. ZEKİ  BÜYÜKYILDIZ    prof-dr-h-zeki-buyukyildiz
(Sanat Biyografisi)
 
Safranbolu'da doğan Zeki Büyükyıldız 1970 yılında Pertevniyal Lisesi'ni, 1976’da İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Aynı Fakültenin Göz Hastalıkları Kürsüsü'nde ihtisas yaparak 1980 başında Göz Hastalıkları Uzmanı oldu.

1979’da İstanbul Üniversitesi Basın-Yayın Yüksek Okulu'na (İletişim Fakültesi) girdi. Gazetecilik stajlarını Kelebek ve Sabah Gazetelerinde tamamlayarak 1983 yılında Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu.

1990 yılında Tıp Doçenti oldu. 2003 yılında kendi isteğiyle emekli oldu ve 2011 yılına kadar İstanbul Göz Hastanesi’nde çalıştı. 2011 yılında Tıp Profesörü oldu.

2005 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ndeki doktora eğitimini tamamlayarak hazırladığı “Kültür Taşıyıcısı Olarak Türk Halk Müziği (TRT ve Özel Radyo Örnekleri)” adlı teziyle Radyo-Televizyon-Sinema Doktorasını aldı.

Dr. Büyükyıldız göz hekimliğinin yanı sıra 2006–2009 yıllarında İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi’nde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak görev aldı, Halk Müziği ve Müzik Tarihi dersleri verdi.

Eylül 2009'da Papatya Yayıncılık'tan TÜRK HALK MÜZİĞİ - Ulusal Türk Müziği - adlı kitabı yayımlandı.  Kasım 2009'da kitabın ikinci baskısı yapıldı.

Zeki Büyükyıldız müzik çalışmalarına 15 yaşında, İstanbul Radyosu sanatçısı Orhan Dağlı'dan bağlama dersleri alarak başladı ve bu derslere 4,5 yıl devam etti.

1969 yılında Aksaray Musiki Cemiyeti'nde bir süre Erhan Kutsal'dan ders aldı. Aynı yıl Folklor Kurumu’na kaydolarak Halk Müziği bölümünde Sadi Yaver Ataman'dan, sonra bir süre de Yücel Paşmakçı ve Ömer Şan’dan repertuar, solfej ve nazariyat dersleri aldı.

Daha sonraki yıllarda Adnan Ataman'dan repertuar, Tuncer İnan'dan da bağlama dersleri aldı.

1974 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı'na girdi. Aynı yıl İstanbul Tıp Fakültesi'nde bir Halk Müziği Öğrenci Korosu kurarak çalıştırdı ve 14 Mart Tıp Bayramı’nda Spor ve Sergi Sarayı’ndaki programa çıkardı.

1975’de sınavla İ.T.Ü. Türk Musikîsi Devlet Konservatuarı’na başladı. Daha sonra Tıbbiyeyi aksatmamak için Konservatuardan ayrıldı ve müzik çalışmalarına özel olarak devam etti.

1975 yılında ayrıca, İstanbul Üniversitesi Türk Halk Müziği Topluluğu'nu kurdu. 1995 yılına kadar (20 yıl) İstanbul Üniversitesi'nde ek görevli olarak bu öğrenci topluluğunun idarî başkanlığını sürdürdü ve çok sayıda öğrenciye Bağlama dersleri verdi. Bağlama Takımı kurarak bu takımı çalıştırdı. Son 4 yıl Koro Şefliğini ve repertuar hocalığını bizzat üstlendi. Bu topluluğun başkanı olarak çeşitli konserler, paneller, radyo ve televizyon programları organize etti. Toplulukla birlikte çeşitli yarışmalara, yurtiçi ve yurtdışı festivallere katıldı. Hemen bütün konserlerde saz ekibinin şefliğini yaptı.

1987 yılında İngiltere’de Eastbourne Folk Festival’de bağlamasıyla enstrümantal “Ankara Divan Ayağı”nı seslendirdi ve yerel bir İngiliz radyosunda İstanbul Üniversitesi halk müziği grubuyla birlikte canlı müzik programına katıldı.

1985–1989 yıllarında İst. Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu'na da yöneticilik yaptı. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’ne bağlı olarak Türk Halk Müziği ve Oyunları Topluluklarına “Folklor Nazariyatı” dersleri vermek üzere ek ders ücretli “Öğretim Görevlisi” olarak görevlendirildi. Bu görevi 1995 eğitim yılı sonuna kadar, 10 yıl aralıksız sürdü.

1984–1986 yılları arasında Folklor Kurumu yönetim kurulu üyeliğine seçildi ve Halk Müziği grubunda Folklor nazariyatı ve bir süre de repertuar hocalığı yaptı.

1990 yılında TRT'nin davetiyle İstanbul Radyosu'nda halk müziği prodüktörü olarak hazırladığı "Halk Müziği Pınarlarımız" adlı 13 programlık bir dizi program İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum, Diyarbakır, Çukurova ve Türkiye'nin Sesi radyolarında yayınlandı.

1995–1996 yıllarında Yaşam Radyo’da "Türkü Dostları" adlı açıklamalı birer saatlik 33 program hazırlayıp sundu.

1996 yılında Türkiye Gazetesi Ticaret Lisesi’nde bir Türk Halk Müziği korosu kurarak çalıştırdı ve konser verdi.

1998 Aralık ayında Motif Halk Oyunları Eğitim Derneği ve Motif Dergisi'nin "Halkbilim Teşvik Ödülü"nü aldı.

1999, 2002 ve 2003 yıllarında Bulgaristan’ın Radnevo şehrinde gerçekleştirilen Uluslararası Enstrümantal Müzik Festivali’nde Folklor Kurumu Halk Sazları takımının başkanlığını yaptı. 2003’de ayrıca, Sırbistan’da düzenlenen Kikinda Müzik Festivali’nde Folklor Kurumu saz ekibinde yer aldı.

Hocası, Devlet Sanatçısı, folklor araştırmacısı, müzikolog merhum Sadi Yaver Ataman'ın anısına 1995, 1997, 2002 ve 2004 yıllarında Safranbolu'da gerçekleştirilen Kültür Şenliklerinin organizasyonunda Düzenleme Kurulu Başkanı olarak görev aldı. Bu şenliklerdeki konferans ve panellerde konuşmacı olarak katıldı. 2006 yılında Sadi Yaver Ataman’ın 100. doğum yıldönümü anısına Atatürk Kültür Merkezi’nde 100’ün üzerinde halk müziği sanatçısının katıldığı “Sadi Yaver Ataman 100 yaşında, 5. Sanat Şenliği”ni düzenledi. Bu şenlikte ayrıca sesi ve sazıyla sanatçı olarak da yer aldı.

1999–2003 yıllarında, çalıştırdığı Folklor Kurumu Bağlama Takımı ile TRT’de Radyo programlarına ve çeşitli konserlere katıldı.

2000 yılında Cemal Reşit Rey konser salonunda Türkiye’deki ilk “Talip Özkan” konserini düzenledi.

1985’den itibaren TRT İstanbul Radyosu, Büyükyıldız’ın kurmuş olduğu İstanbul Üniversitesi Türk Halk Müziği Topluluğu’nu, İ.Ü. Bağlama Takımı’nı, ayrıca bizzat kendisini ve müzik çalışmalarını örnekleriyle tanıtan çok sayıda program yayınladı. TRT Radyo-4 Nisan 2009’da üç hafta üst üste, birer saatlik “Anılar – Aynalar" program dizisiyle Dr. Zeki Büyükyıldız’ı ve halk müziği alanındaki hizmetlerini tanıttı. Büyükyıldız bu programlarda sazı ve sesiyle 15 eser icra etti.

9 Mart 2010 tarihinde bir saatlik “Bizim Eller Bir Destan” programında TRT Radyo-4 Dr. Zeki Büyükyıldız’ı ve halk müziği alanındaki hizmetlerini tanıttı. Büyükyıldız bu programlarda sazı ve sesiyle 5 eser icra etti.

6 Mart 2102 de Karabük Üniversitesi’nde bir solo konser verdi. Sazı ve sesiyle 15 eser seslendirdi. Bu konser 3 Nisan yerel televizyonunda birçok kez yayınlandı. 

23 Kasım 2012 tarihinde Karabük Üniversitesi’nde, çalıştırdığı “BİZ KOROSU”nun Öğretmenler Günü Özel Konseri’ni yönetti. Sunuculuğunu da üstlendiği konserde 12 eser icra edildi.

Pamukkale Üniversitesi ve Acıpayam Belediyesi tarafından 29-30 Ağustos 2014 tarihlerinde Denizli’de yapılan “Talip Özkan anısına Teke Yöresi Türk Halk Müziği Bilgi Şöleni’ Düzenleme Kurulu’nda yer aldı ve Talip Özkan’ı ve sanatçı kişiliğini anlatan “Talip Özkan / Virtüözitenin zirvesi” adlı bir sunum yaptı.

TRT İzmir Radyo-1 Zeki Büyükyıldız’ın halk müziği alanındaki çalışmalarını 4 Kasım 2014 tarihinde Gönül Dili Sazın Teli adlı programda ele aldı ve seslendirdiği eserlerden örnekler sundu.

Büyükyıldız’ın Türk Halk Müziği alanında 46 sözlü radyo yayını (Açıklamalı Türk Halk Müziği), birçok sahnede sanat icrası yanında çeşitli gazete ve dergilerde tıbbi ve folklorik yazıları ve görüşleri yayınlandı.

Dr. Büyükyıldız, Tıp alanında ulusal ve uluslararası dernek üyelikleri yanında Pertevniyal Lisesi'nden Yetişenler Derneği ve Folklor Kurumu üyesi; Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi Mezunları Derneği fahri üyesi; Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı mütevelli heyeti üyesidir.